ponedeljek, 18. november 2013

Animacija

Programov za ustvarjanje animacij je veliko. Jaz vam bom opisala tri izmed njih. Predstavila vam bom prednosti in slabosti le-teh.

BLENDER:

  • Prednosti: Animacije delamo v 3D prostoru, zato lahko naredimo animacije zelo realne.
  • Slabosti: Za program potrebuješ kar veliko vaje in razumevanja programa (ni za začetnike).

PENCIL2D:

  • Prednosti: Pregleden in enostaven uporabniški vmesnik. Idealen za enostavne animacije.
  • Slabosti: Navkljub enostavnosti vmesnika, je potrebno nekaj vaje in umetniške žilice za spodobne animacijeZa animacijo ponuja predvsem osnovna orodja.
PIVOT STICKFIGURE ANIMATOR: 

  • Prednosti: Enostaven program, s katerim lahko poljubno premikamo naše figurice. Figurica vsebuje točke (kolena, komolci, vrat,...), kjer jo lahko prepogibamo in enostavno dosežemo dobre animacije.
  • Slabosti: Te animacije lahko shranjujemo samo v animirani .gif in .avi format. Pri animaciji lahko uporabljamo samo figurice, ustvarjene iz geometrijskih likov.

Po pregledu vseh programov sem se tudi jaz poigrala in ustvarila svojo animacijo. Čeprav je zahteven, sem svojo animacijo na koncu le naredila v Blender-ju, saj sem z njim lahko najbolje prikazala svojo temo Fotografija. Veliko sem si pomagala tudi z vodiči, ki sem jih našla na YouTube kanalu. Torej kot končno animacijo spodaj prilagam posnetek.

Animacija:

ponedeljek, 11. november 2013

Vektorska grafika

Vektorsko grafiko uporabljamo predvsem za oglaševanje. Pri oglaševanju rabimo različne velikosti istega napisa, zato je vektorska grafika primerna, ker je slika še vedno čista in gladka tudi, če jo povečamo.

V Inkscape-u  sem ustvarila dve vektorski grafiki, in sicer pasico za blog, katero lahko vidite zgoraj v naslovu bloga, ter logotip, katerega glavna tema je fotografija / fotoaparati.

V spodnjih linkih objavljam tudi pasico in logotip v svg formatu.

Pasica
Logotip


Uživajte v grafiki.

ponedeljek, 4. november 2013

Rastrska grafika

Rastrska grafika je slika, sestavljena iz slikovnih pik, katere sestavljajo osnovne barve RGB (red, green, blue), torej rdeča, zelena in modra.
Prikazala vam bom, kakšna je rastrska grafika.
Videvamo jo vsak dan, saj so fotografije, ki so slikane s fotoaparatom, že rastrska grafika. Pravtako so tudi vse slike s končnicami GIF, BMP, TIFF, JPG, itd. rastrska grafika. Nekatere so seveda boljša kvaliteta fotografije, vendar pa so vse narejene iz slikovnih pik.

Jaz sem si za obdelavo fotografije izbrala program GIMP, v katerem sem se poigrala s filtri, ki jih GIMP že ima. Po preizkusu več filtrov in s pomočjo uravnave barv mi je uspelo ustvariti spodnjo fotografijo, z naslovom Iluzija.


Fotografija: Sandra Toni

ponedeljek, 28. oktober 2013

Story telling

 Digital story telling oziroma digitalno pripovedovanje zgodb je učenje prek slik ali nekaterih drugih multimedijskih gradiv, katero ponavadi predstavi v digitalni obliki.
Velikokrat se take predstavitve uporabijo, da privabimo zanimanje gledalcev in poslušalcev.

Pregledala sem nekaj strani, ki nam omogočajo, da sami ustvarimo svojo digitalno zgodbo. Najbolj sem pregledala naslednje tri, katere bom tudi opisala.
1) ZOOBURST (http://www.zooburst.com/ ): Ta stran se mi zdi zelo uporabna, ko želimo predstaviti neko gradivo mlajšim osebam oziroma osnovnošolcem ali želimo otroke naučiti določeno snov, na bolj zabaven način. Otroci se lahko hitro naučijo dela na njem, saj ni težko razumeti.
2) STORYBIRD (http://storybird.com/): Na tej strani se najde veliko zgodb, ki so narejene predvsem za zabavo in ne na poučen način. To se mi zdi super, sam poleg učenja vedno potrebuješ, nekakšno zabavo in najlažje se je učiti, če se zraven tudi zabavaš. :)
3) PREZI (http://prezi.com): Prezi je narejen predvsem za predstavitve. Je naprednejši od PowerPointa in še zanimivo je gledati, kako potuješ čez celo predstavitev in ne samo čez strani predstavitve.

Ker rada učenje povežem tudi z zabavo, sem se poigrala in ustvarila svojo zgodbo v Storybird, katere rdeča nit je fotografija. Če te zanima, kaj se v zgodbi zgodi si poglej naslednji link. ;)

Zgodba: http://storybird.com/books/fotografinja/?token=d5gz8hk5cw

ponedeljek, 21. oktober 2013

Sorodne spletne strani in dnevniki

Ker študiram na Pedagoški fakulteti, dvopredmetni učitelj matematika- računalništvo, sem poiskala nekaj spletnih stvari, ki so zanimive in hkrati vsebujejo katero izmed teh dveh tem.

SPLETNE STRANI:
1. http://www.fri.uni-lj.si/si/izobrazevanje/poletna_sola/ : to spletno stran sem izbrala, ker prikazuje kako učiti računalništvo od začetka do tistih, ki že zelo dobro programirajo. 
2. http://devetka.net/index.php?r=-1&p=30&t=-1&n=-1&u=-1&sid=17da4a173bd7684fa7eb8b83e06a921c : na tej spletni strani najdete veliko nalog iz teh dveh področij.
3. http://www.e-um.si/ : pravtako na tej strani najdete naloge iz matematike, katere pa so nekoliko težje kot na prejšnji povezavi.

SPLETNI DNEVNIKI:
1.http://ma-humor.blogspot.com/ : Na tej povezavi najdete nekaj matematičnega humorja.
3.http://blog.unikati.eu/index.php/tag/racunalnistvo/ : Na temu blogu je veliko več stvari kot le matematika in računalništvo, je pa prav na tej povezavi hitra zgodovina računalništva, ki je zelo zanimiva.

Lepo branje!

Nekaj malega za začetek...

Za pisanje spletnega dnevnika oziroma bloga, in ne spletne strani, sem se odločila zato, ker ga še nisem pisala in bi rada raziskala novo področje, saj sem spletne strani že urejala. Na tem blogu boste lahko brali vse o fotografiji, ki je moja osrednja tema pri predmetu IKT za poučevanje računalništva.
To temo sem si izbrala zato, ker je eden mojih hobijev prav fotografiranje in bom združila učenje z zabavo.

                                                                                Foto: Sandra Toni

Vsak teden bom opisala in prikazala eno projektno nalogo, ki bo prikazala delo s fotografijo in na kakšne načine jo lahko uporabimo.

Upam da vam bo moj blog všeč. Vesela bom vsakega komentarja in kritike za izboljšanje tega bloga. Najlepša hvala za oglede in komentarje že v naprej in veselo branje. ;)